2018 Oscar Nominations

DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)
Edith+Eddie *Jim*
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 --WINNER--
Heroin(e)
Knife Skills *Keating*
Traffic Stop

SHORT FILM (LIVE ACTION)
DeKalb Elementary *Keating*
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child *Jim* --WINNER--
Watu Wote/All of Us

SHORT FILM (ANIMATED)
Dear Basketball *Keating* --WINNER--
Garden Party
Lou *Jim*
Negative Space
Revolting Rhymes

SOUND MIXING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk *Keating* --WINNER--
The Shape of Water *Jim*
Star Wars: The Last Jedi

SOUND EDITING
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk *Keating & Jim* --WINNER--
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

MAKEUP AND HAIRSTYLING
Darkest Hour *Keating & Jim* --WINNER--
Victoria & Abdul
Wonder

VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049 *Jim* --WINNER--
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes *Keating*

COSTUME DESIGN
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread *Keating & Jim* --WINNER--
The Shape of Water
Victoria & Abdul

PRODUCTION DESIGN
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water *Keating & Jim* --WINNER--

MUSIC (ORIGINAL SONG)
“Mighty River" from Mudbound
“Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Remember Me" from Coco *Keating & Jim* --WINNER--
"Stand Up For Something" from Marshall
"This Is Me" from The Greatest Showman

MUSIC (ORIGINAL SCORE)
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape of Water – Alexandre Desplat *Keating & Jim* --WINNER--
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

DOCUMENTARY (FEATURE)
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places *Jim*
Icarus --WINNER--
Last Men in Aleppo *Keating*
Strong Island

FOREIGN LANGUAGE FILM
A Fantastic Woman (Chile) in Spanish *Keating* --WINNER--
The Insult (Lebanon) in Arabic
Loveless (Russia) in Russian
On Body and Soul (Hungary) in Hungarian
The Square (Sweden) in Swedish *Jim*

ANIMATED FEATURE
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco *Keating & Jim* --WINNER--
Ferdinand
Loving Vincent

FILM EDITING
Baby Driver
Dunkirk *Keating & Jim* --WINNER--
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

CINEMATOGRAPHY
Blade Runner 2049 *Keating* --WINNER--
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water *Jim*

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
Call Me By Your Name *Keating & Jim* --WINNER--
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
Lady Bird *Keating*
Get Out *Jim* --WINNER--
Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Big Sick

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Allison Janney – I, Tonya *Keating* --WINNER--
Laurie Metcalf – Lady Bird *Jim*
Mary J. Blige – Mudbound
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – Shape of Water

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri *Keating & Jim* --WINNER--

ACTOR IN A LEADING ROLE
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread *Jim*
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour *Keating* --WINNER--
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq. 

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri *Keating & Jim* --WINNER--
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

DIRECTING
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water *Keating & Jim* --WINNER--

BEST PICTURE
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water *Keating & Jim* --WINNER--
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri